HR OFF-ROAD FORUM

Dobrodošli na HR OFF-ROAD forum!
Sada je: sri lis 16, 2019 12:28.

Vremenska zona: UTC + 02:00

Pravila foruma

Pravila foruma

Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Niva problem sa lambdom
PostPostano: sub srp 30, 2016 09:59 

Tražim, tražim i ne mogu naći pa otvaram novu temu.

Imam problem sa Ladom, svijetli mi prokleta check engine lampa. I prije je jako štucala kada bih kretao uz neku jaču uzbrdicu ( i u redukciji i normalno). Štucanje sam uvijek povezivao sa nekim mehaničkim miss-alingmentom koji uđe u rezonanciju pa želi rastaviti auto. Uglavnom naučio sam živjeti s time dok stari jedan dan nije puko i oteo mi Nivu i otfurao u servis (istina u Kiu, jer u Puli nema Lada servisa) i ovi su otkrili da je greška vezana na lambda sondu.

Nakon te informacije sam napravio jedan test - vozim se nizbrdo i kočim motorom (dakle ne diram gas). Niva čak i tada počne štucati ponekad .Uglavnom počne štucati i ja samo okrenem ključ na nulu (ne izbacujem iz brzine, ne stišćem kvačilo - ništa) i štucanje nestaje! Zaključujem nije problem u mehanici nego u kontroli rada motora.

Nedugo nakon toga sam izvadio Lambda sondu i oprao je u octu (jedno 12 sati se toćivala) i situacija je bila nešto sitno bolja prvih dva tri sata nakon čega je otišla opet po starom (a možda je i placebo efekt bio prisutan)

Odlučio sam staviti novu lambda sondu i skinuti svaku sumnju s nje. Prokletinju sam zamijenio i auto se od onda vozi puno bolje. Bolje ide, manje troši i štuca gotovo iznimno ali jako malo (pije je htjela auto rastavit).

Uglavnom, greška je i dalje tu. Probao sam skidati klemu sa akumulatora i greška bi nestala ali bi se vratila nakon pol ure, uru. Tražio sam drugu lambda sondu ali je nisam našao? Da li moja Niva ima samo jednu ili dvije, ako ima dvije, gdje je druga!? Moja Niva je 1,7i iz 2001 godišta. Ako ima samo jednu (i tu sam zamijenio) zbog čega i dalje imam grešku?

Malo sam se duže raspisao ali htio sam prenijeti u detalje moje viđenje problema i simptoma kako bi imali što bolju sliku.

Vrh

Naslov: Re: Niva problem sa lambdom
PostPostano: sub srp 30, 2016 19:18 
DoAdmin

ovako za početak
jeli euro II?
ako je onda ima jednu lamdu sondu
nju da nabaviš novu najbolje je ju skinut i pronači broj s nje
i po tome nabaviti drugu ili uzet univerzalnu samo ovisi o broju žica koju ima
i idi kod nekog dobrog elektičara

Vrh

PostPostano: sub srp 30, 2016 21:39 

Euro II je. Znači samo jedna sonda je. Promijenio sam ju, uzeo sam original BOSCH, identično izgleda, identičan konektor, plug and play. Morati ću otići ponovno na dijagnostiku da vidim da li je i dalje ista greška aktivna...

BTW, ima li neka diagnostika za Ladu koja bi se dala upogonit na laptopu, androidu ili sličnom?

Kupio sam OBD1 na OBD2 adapter i pokušao sa WIFI ELM327 skanirati nešto bez nekog uspjeha. Onda sam probao sa AEG error readerom opet preko adapter kabela pa sam uspio ugasiti auto kada sam krenuo skenirati he he...

Vrh

PostPostano: pon kol 01, 2016 21:52 

Danas bacio oko u knjižicu vozila, ipak je EURO 3 (na moje iznenađenje).

Vrh

PostPostano: pon kol 01, 2016 22:41 
DoAdmin

onda imaš dvije lamde ako je euro III
prije i poslje kat.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 02:00

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.