HR OFF-ROAD FORUM

Dobrodošli na HR OFF-ROAD forum!
Sada je: ned stu 17, 2019 06:53.

Vremenska zona: UTC + 02:00

Pravila foruma

Pravila foruma

Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: lanci za snijeg
PostPostano: čet sij 20, 2011 23:58 
Off roader

imam jednu dvojbu...buduci da kad padne snijeg,ralica par dana ne ocisti cestu(ili ukoliko ju ocisti,ocisti ju katastrofalno lose-tako da uvijek ostane sloj od par cm...) i onda naravno zapuse bura,koja taj snijeg redovito zaledi...potom se javi potreba da se negdje maknem s autom...a buduci da je otok brdovit...uvijek se nade neka nizbrdica na kojoj lajka (kao i bilo koji drugi terenac) unatoc svim pogonima pocne klizit po ledu,i vec je dva puta tako zavrsila u suhozidu,na svu srecu bez tezih ostecenja-samo se nasloni i savije branik :lol: .e sad - po glavi mi se mota rjesenje - lanci za snijeg...pa me zanima...da li tj.smiju li se stavit lanci na samo jednu osovinu,ili treba stavit lance na obje osovine?to pitam zato jer lada ima stalni 4*4,pa ne znam dal bi se sto polomilo ako bi stavio lance samo na jednu osovinu,a glupo i preskupo je stavit ih pa isprobavat dal ce se nes polomit ili ne...pa eto...ukoliko netko nes zna... :roll: .unaprijed hvala :wink:

Vrh

Naslov:
PostPostano: pet sij 21, 2011 00:19 
Off roader

ja sam ih vozio na zadnjoj osovini dost dugo dok nije napadalo pravog snijega. Tako da ne tvrdim da steti jer blago receno nemam puno pojma o tome ali mogu potvrdit da pomaze i da meni nije napravilo nikakvu vidljivu stetu. Ali onda stavio i na prednju i mogu di ocu. Dobro ne bas doslovno :D

Vrh

Naslov:
PostPostano: pet sij 21, 2011 09:48 
Moderator

:D :D :D Lajka: Lanci i led nikako neidu zajedno. Na ledu jedino pomazu cavli. Lanci su za snijeg.

Vrh

Naslov: istina
PostPostano: sub sij 22, 2011 17:09 
Off roader

istina lanci su vecinom za snijega ali ovakav tip lanaca dosta pomaze i po ledu http://www.google.hr/imgres?imgurl=http ... 80&bih=607, imao sam lance i vecinom sam ih stavljo na zadnji kraj jer ako se ide uz brdo sva tezina i sila ide na zadnju osovinu, ali nije lose stavit i na prednji kraj. govorim to iz iskustva

Vrh

Naslov: Re: lanci za snijeg
PostPostano: pon srp 23, 2012 20:39 

Ti si na otoku a ja sa druge strane otoka pa nas muci isti problem. Kada stavis lance nema razlike na cistome ledu kojega stvori bura jer lanac se ne zabija u snijeg kao one stare gume sa cavlima nego samo klizi po ledu kao saonice. Mogu ti cak rec da je sa lancima gore nego sa cistom gumom. Ne znas je li gore uzbrdo ili nizbrdo jer uzbrdo proklizu kotaci pa pocnes kliziti nekontrolirano unatrag a nizbrdo je sve dobro do prvoga zavoja u kome izletis van u gromacu jer kotaci zakrenuti u stranu a auto ide ravno. Ti si imao srecu jer te zaustavila gromaca a ja zavrsio u jarku ispod ceste. Nakon tih iskustava auto ceka u garazi da vrime oslabi i led nestane sa ceste odnosno cestari odrade svoj posao pa tek onda krecem ... Dok je frizak snijeg je dobro no preko noci kada poledi uslijed bure nikako na cestu ako zelis imati zdravu limariju.Jednostavno nema gume za cisti led kakav je kod nas. Lada ti ima centralni diferencijal koji podnasa da mu se kotaci okrecu razlicitom brzinom i nema problema cak niti ako su gume razlicite dimenzije.

Vrh

PostPostano: pon srp 23, 2012 23:41 
DoAdmin

RI898RR je napisao/la:
Lada ti ima centralni diferencijal koji podnasa da mu se kotaci okrecu razlicitom brzinom i nema problema cak niti ako su gume razlicite dimenzije.

a jesili siguran u to

Vrh

PostPostano: uto srp 24, 2012 07:21 

Mislim da je u pravu, sve dok nije blokada ukopčana bi to moglo proči brez štete po pogonske sklopove.

Vrh

PostPostano: uto srp 24, 2012 10:34 
DoAdmin

problem je u tome kaj kod terenaca s sredisnjim diferencijalom,sve 4 gume moraju biti jednake ili jednalo potrosene.jer to ti kao kad na jednu osovinu stavis dvije razlicite dim. guma. razleti se satelit kutija u diferencijalu.takva je ista stvar i u reduktoru

Vrh

PostPostano: uto srp 24, 2012 11:17 

Tako je ako nemamo centralnog difa jel nam upravo centralni dif to omogučava, dok nije zaključan.
Niva recimo može vrtit samo jedan kotač dok ostala tri miruju. Brez centralnog difa to nije moguče i vrtit se moraju najmanje dva kotača, jedan napred i jedan pozadi tako da ne možemo imat različite veličine guma.
Na uki ili vitaru ne možeš stavit različite gume napred i nazad jel onda izbacuje iz redukcije čim malo brže poteraš. Na nivu može.
Brez centralnog difa može biti jedna guma na osovini drugačijih dimenzija (recimo rezerva) jel dif obavlja svoj posao. Vozio sam Vrbovec 2010, soft i brzinac, i još 300 km po asfaltu do doma sa 4 cm manjom rezervnom gumom brez problema.
Diferencijal omogučava različite brzine na kotačima, do toga dolazi u krivinama ili ako imamo različite domenzije guma. I to ide sve dok ne zablokiramo diferencijal. Diferencijal ne zna dali je krivina ili su različite gume. Ali obavlja posao jednako u oba slučaja.

Vrh

PostPostano: uto srp 24, 2012 20:01 
DoAdmin

gle sve to stoji
imao sam slučaj
da se razletio diferencijal na hiluxici
na jednoj strani 7.50/16,a s druge strane 215/80/16

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 02:00