HR OFF-ROAD FORUM

Dobrodošli na HR OFF-ROAD forum!
Sada je: ned stu 17, 2019 07:19.

Vremenska zona: UTC + 02:00

Pravila foruma

Pravila foruma

Započni novu temu Odgovori  [ 61 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sub pro 19, 2009 18:47 
Off roader

Srečko je napisao/la:
nije baš da je težina aluminija zanemariva.
1 m2 aluminija, i to najtanjeg (2/3mm) je 12 kg. na defa da mu stavim ploče na haubu, vrata izvana i iznutra po podu bi otišlo preko 10 m2!
tako da sam smanjio površinu koju "poaluminjujem", a i trudim se skinut dijelove karoce koji su truli (npr, kod vozačkog i suvozačkog sjedišta gdje držim noge)

Od kud ti podatak da je 1 kvadratni metar Al rebrastog 12 kg :shock:

Specifična težina Al je 2,69, iz čega proizlazi da je 1m2, debljine 1mm 2,69 kg. Kvadrat 2/3 rebrastog Al-a je oko 6 kg.

Ja sam na svog defa potrošio cca 5 m2, 2/3 rebrastog Al , s tim da mi je ostalo abfala.

Neznam ni kako si došao do toga da ti treba 10 m2.

Vrh

Naslov:
PostPostano: sub pro 19, 2009 19:15 
Off roader

[quote="Srečko"]vidi, meni ti je i roofrack čista potreba.
a def je iznutra i po podu isto aluminij. kontakta sa fe nema. jedini dio karoce koji mi je od fe je dio ispod gas pedale i isto kod suvozača površine 50x30 cm. jedino to je trulo.
izvana vrata oblagat sam mislio samo lijeva, jer je nakad davno bio udaren, pa je nabubrilo. a 10m2 je 120 kg alu pleha. pa vinch, bull barr... brzo dođemo do čudovišta.
Znaš li ono LR-ovo čudovište. on je išao obložiti defa izvana skroz u alu pleh, dakle krov-iznutra(5m2, bokove i vrata po cijeloj visini(7m2), haubu i blatobrane odozgor(1.2m2), stražnja vrata (gepek, ali kod defa tak ulaziš tam gdje je 3. i 4. red siceva) izvana i iznutra(1.5m2), cijeli pod (6m2)...to je cca 15-20 m2=min 180, max 240 kg. još je dodao na to i teški bull bar i roll cage. to je bar 600-700 kg mrtve mase. uz to i prerade motora, 2 vincha, veće gume...eto ti tone više na hrbinu od 2 tone.jes da si otporan na protuoklopne granate, ali---

a ja se ipak moram kretati po gradu, i moć utovarit bar tonu u auto.
zato ću biti oprezan sa svim - roll cage ću stavit (jer sam 100% mrtav ako se prevrnem-krov mi je od 0,5 mm neperforiranog alu lima), ali vinch zasad ne, a alu lima samo tam gdje ću izrezat dio karoce,(osim na haubi i blatobranima-ali često vučem svašta na krovu, pa se tam stalno gazi) pa sam sa težinom na 0.[/quote]

Nemam ništa protiv da komentiraš moj auto, ali nebi bilo loše da mene pitaš za detalje, koje ću ti rado objasniti.

Moj auto ima takav kakav je koju kilu manje od 2,5 t., sa punim rezervarom i kompletom alata. Znači cca 400 kg više od npr tvog.

Prednji bullbar sa vitlom 8274 ima oko 85 kg, zadnje vitlo sa nosačen oko 40kg, rock slideri i swamp guard je oko 30 kg, akumulator 40 kg, rolbar je oko 80 kg, jedna felga je teška 13 kg, guma 30, rebrastog Al pleha ima oko 30 kg, prednji sicevi su po 25 kg komad, kad je auto vagan imao je 80l nafte, kanister sa 10l vode, tridesetak kila opreme, alata i rezervnih djelova, komresor i kompredorski frižider od 35l itd.

Auto je slagan kao ekspedicijski. Smanjiti težinu se može jedino odbacivanjem većeg dijela karoserije. Kad je bio u toj fazi, rady for race je imao nešto malo ispod 2 t. Dalo bi se tu ušićariti još kakvih 100 kg, ali takvi auti su tu negdje.

Vrh

Naslov:
PostPostano: ned pro 20, 2009 19:11 
Off roader

Hvala na korisnim inforacijama. a da je 1m2 težak 12 kg, pitao sam u strojoprometu, ali sam se zaj...jer je ploča od 2m2 12 kg.
oprosti na grešci.
a očito mi se negdje omakla mjera, pa je mi se činilo da si utrošio više nego što jesi.
inače, tvoj motor je bar 50% jači, pa moram biti oprezan sa dodavanjem mase.
jer si ti s 2.5 tona i dalje u prednosti predamnom sa originalnim motorom i 2t.
iako sam očekivao da je rollbar preko 150 kg. čini se na slikama vrlo masivan. a i bull bar mi je djelovao mnogo deblji od ostalih "standardnih".
hvala ti mnogo na ovim inf, jer se sad mogu bez straha od preopterećenja pozabaviti stavljanjem roll cage-a i sl. a i omjer snage/mase će ostati više manje ok.

Vrh

Naslov: Re: preporuka - zaštita za vozilo
PostPostano: uto stu 22, 2016 01:14 

Pročačkah sve "internete", pa tako i tu na forumu. Najbolje šta sam našo, ovu raspravu. E pa ovako, uspio sam u subotu na svojoj beloj lađi sjebat plastičnu zaštitu ispod kilera. Kako, ne znam, no nekako si mislim da je u subotu na Plješevici služila ko lopata za snijeg kada sam se navezo na nanos snijega, pa "lopata" nije podnijela otpor snijega. :shock: :shock: :shock: I sad mi nema druge nego to nanovo napraviti, no htio bi riješiti kompletno podvozje s aluminijskim limom (gotovi setovi su bolesno skupi). Ima li ovdje netko iskustva s tim, siguran sam da ima, i volje to napraviti za određenu naknadu, i to sam siguran da ima?

Molim one koji imaju volje i znanja to napravit da imaju obzira prema mom srcu kada budu spominjali cijenu :roll: :roll: :roll:

Vrh

PostPostano: uto stu 22, 2016 19:35 

Ja sam na Nivuška radio sam,sa kvadratom lima pokrio od branika do iza reduktora,nije komplicirano,savijanje lima mi je bila najveća zahebancija,žilav je sam tak lim
A za rad će se valjda već javiti netko voljan :fu

This is not a daffodil, repeat, this is not a daffodil!

Vrh

PostPostano: uto stu 22, 2016 20:57 

Nije baš lako savijat 2/3 lim da.

slika

Vrh

PostPostano: uto stu 22, 2016 21:30 

Na savijacici to ode bez problema ako se isfreza kut savijanja, taj detalj podosta olaksa posao.

Vrh

PostPostano: uto stu 22, 2016 23:59 

Savijanje je ono šta me muči. A preše nemam nikakve :(

Vrh

PostPostano: sri stu 23, 2016 10:55 

Ako si negdje u "blizini" Gorskog K. morem ti ja to posavijat, samo si izrezi na mjeru prije toga.

Vrh

PostPostano: sri stu 23, 2016 17:28 

Hvala na ponudi, no izgleda da sam riješio problem u malo "bližoj blizini" ;)

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 61 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 02:00

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir: