HR OFF-ROAD FORUM

Dobrodošli na HR OFF-ROAD forum!
Sada je: sub pro 14, 2019 04:56.

Vremenska zona: UTC + 02:00

Pravila foruma

Pravila foruma

Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Mali atest guma za G-a za 33 X 10.5 R15
PostPostano: sri pro 03, 2014 14:50 
Off roader

DamaDama je napisao/la:
..........čak mi kaže da se ne priznaje ako je već netko sa tim istim gumama izvršio atest, već se atest veže sa brojem šasije vozila :plač

Što je u redu.
Ali Patrol s atestranim 35" npr.....nije isto šta i Patrol koji dolazi na atest sa 35", jer, jbg nije siguran oće li zadovoljit ista odstupanja kilometar sata i ostale nebuloze, koje je zadovoljija ovaj koji ima atestirane 35".
Prika, to je nesposobna i neuka gamad koja radi tamo....oni prnit ne smiju bez blagoslova iz Zegeja.
Ali kako god, moraš se pripremit da mu postavljaš pitanja, na čije odgovaranje sam sebi usta sere...

Vrh

PostPostano: sri pro 03, 2014 15:00 

Ovo je c/p sa drugog foruma

[quote author=bo link=topic=3119.msg107816#msg107816 date=1377869212]
S obzirom na novo nastali zakon u vezi guma, ovo je moje današnje iskustvo šta i kako.

Prvo sam se informirao u CVH u vezi atesta i tamo su mi rekli da atest košta cca 250 kn i nadzornik u STP treba obaviti provjeru.

Od dokumentacije je potrebno:
1. Prometna knjižica vozila
2. Osobna karta (ništa osim nje ne pomaže!)
3. Državne takse 20 kn
4. Certifikat felgi - ovo je siva zona jer mi nisu znali reći što u slučaju da kupim polovne felge.

Certifikat za Sparco RTT 524 sam našao na www.felgenoutlet.de
Isprintao i priložio skupa s računom od felgi (sreća pa ga nisam bacio).

Neznam da li svaka STP radi atest guma, ali ako rade atest plinske instalacije, kuke itd. onda rade i atest guma.

S obzirom da se radi o djelomičnom atestu, cijena je cca 250 kn umjesto 1.200 kn.

Postupak:

Prvo sam predao svu dokumentaciju nadzorniku u STPu.
Zatim je popisao dimenzije guma, oznaku homologacije na gumama (E4) i još neke brojeve (neznam za šta su, otisnuti su na bočnici).

Nakon toga mi je dao 2 uplatnice. Jedna se plaća na STPu i košta 123 kn. Druga je opća uplatnica na 152 kn, plaćanje u pošti ili gdje već.. Usput treba uzeti i 20 kuna državnih taksi (biljega).

Nakon uplate slijedi pregled:

S prednjim kotačem (lijevi ili desni, svejedno) se naveze na uzvisinu cca 20 cm visine kako bi se izvršilo max opterećenje i kotač "sabilo" što više unutar blatobrana i prvo smota full desno a nakon provjere i slikanja full lijevo i opet provjera i slikanje. Provjera se radi kablom promjera 8 mm. Ako ne zapne nigdje, sve je OK. I jasno, felga/guma ne smiju viriti van ruba blatobrana

slika
slika

Zatim se optereti zadnji kotač..
slika

Ovo je primjer kontrolnog lista koji nadzornik ispunjava:
[img width=436 height=600]http://i1201.photobucket.com/albums/bb349/boskoFKH/Focus/Atestguma-1.jpg[/img]
Za kraj je slikanje komplet auta iz više kuteva.

Sveukupno atest dođe 295 kn.

Dobio sam potvrdu da sam radio atest, a sad čekam odgovor (nadam se pozitivan) od CVH.

Sveukupno je trajalo kojih 2 sata, ali može to i brže. S obzirom da sam prvi koji je to radio kod njih, dobro sam i prošao..
[/quote]

Vrh

PostPostano: čet pro 04, 2014 11:21 
Off roader

DamaDama je napisao/la:
..jučer bio na tehničkom,kaže čovjek možemo napraviti atest,nije siguran hoće li proći,ne gleda se samo da li negdje dira blatobran, nego i koliko ima odstupanja kod kilometar sata i hrpu toga mi je još nabrojio....čak mi kaže da se ne priznaje ako je već netko sa tim istim gumama izvršio atest, već se atest veže sa brojem šasije vozila :plač

Odstupanja na kilometrima i brzini bude bilo. Koliko? Stvarno nemam pojma. Na reduktoru se nalazi puz na koji dolazi km/h sajla. Taj puz ima u vise varijanti a ovisi o dimenziji guma i odnosa diferencijala. Kod mene laze -13% jer je mjenjan dif i dimenzija guma.
Na atest kada dodes ako bude zezal probaj mu objasnit da bi put morao promjenit ali da ga nema za kupit u ducanu pa da ga okolo trazis polovnog. Makar tih puzeva ima samo su skupi a neznam koji bi ti odgovarao, pa nema smisla narucit pa da ti ne odgovara a moras platiti.

Kod sebe sam po navigaciji istestirao brzinomjer i km.

Vrh

PostPostano: čet pro 04, 2014 12:25 
Off roader

Na većini online kalkulatora, izbaci ti razlike kilometar sata i ostalih omjera. Mislim kako je dozvoljena toleranca nekih 2%. Za ostalo, ne znam kakva je procedura, ali sigurno ima neko rješenje, jer niti si prvi, a ni zadnji koji to radi.
http://www.tacomaworld.com/forum/tirecalc.php

Vrh

PostPostano: čet pro 04, 2014 13:19 

rješenja ima, rastaviš instrument tablu, izvučeš iglu (pokazivać km), vratiš instrument tablu bez "stakla", uzmeš navigaciju, voziš 60-70 km/h, kak Vam i neko drugi stisne iglu u ležište, na željenoj brzini. Naravnoi vozač mora imati mirnu nogu, a onaj koji prčka po satu malo spretniji.
Mislim da oko 65 je najbolje, jer nebude previše lagalo na nižim niti na višim brzinama.

Tak sam sebi porihtal na roveru. Naravno i dalje će lagati, ali manje, a pošto su ovdje radi o terencima i gumama koje jako bruje, malo ko se vozi brzinama većim do 120 gdje je veća mogućnost pogreške.

edit:
ono kaj ja mislim stavit na grand cherokee, ak ga kupim, po calkulatoru će varati +5-7km/h na brzinama do 100 km/h. Pošto vjerojatno laže u plus kao i na većini automobila, mislim da se nebum s tim zezal.

Inače, ford fiesta iz 98 ne laže niš octavia iz 2003 laže +7 km/h, focus iz 2008 laže +6 km/h... alfa 159 iz 2010 laže +8 km/h na zimskim orginalnim dimenzijama, a na ljetnim malo col većim i širim gumama laže 5 km/h (napisal bi dimenzije, al ih neznam pošto je auto od frenda) Sve je mjereno preko navigacije na brzinama oko 90 km/h.

LP

Vrh

PostPostano: čet pro 04, 2014 17:04 

..naravno da će kilometar sat krivo pokazivati, no to mi nije uopće problem - niti me zanima brzina,niti kilometraža,jedini mi je cilj da se gume upišu u knjižicu,jer ne daj bože neke nesreće,bit će velikih problema, jer to zakon raspoznaje kao tehnički neispravno vozilo,a i uobičajeno rutinsko policijsko zaustavljanje ti može završiti da te maltretira oko guma .....a i evo vozila :aha

slika

Vrh

PostPostano: pet pro 05, 2014 01:02 

ma sve će biti ok naj se brini :hihi

odlično :ha :a1

This is not a daffodil, repeat, this is not a daffodil!

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 02:00

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir: